Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kovan Çeşitleri

ARI KOVANI ÇEŞİTLERİ

Dadant arı kovanı
Dadant kovanı

Arı kovanı , bal arısı kolonilerinin beslenmesi ve bakımı için kullanılan yuvalardır. Kolonilerinin tüm ömrünü geçirdiği arı kovanlarının özellikleri, arıcılığın verimliliğiyle doğrudan bağlantılıdır. Geçmiş yıllarda örme sepet ya da oyma kütük tarzı malzemelerden yapılmış kara kovan denilen kovanlar tercih edilmekteydi.

Kara kovanlar , kestane veya ıhlamur ağacı kullanılarak yapılmaktadır. Günümüzde kara kovan kullanımı oldukça azalmıştır. Dünya üzerinde kovan çeşitliliği oldukça fazladır. Çeşitlilik her ne kadar fazla olsa da , en yaygın olan kovan türleri Langstroth ve dadant tipi kovanlardır.

Ülkemizde çoğu arıcı Langstroth tipi kovanları tercih etmektedir fakat bu kovanlar değişik ölçülerde yapıldığı için dadanttipine yakın modeller çoğunluktadır.

Kovan
Langstroth Kovan

kurdeşen genel olarak 5 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar şu şekildedir ;

  • Dip tahtası
  • Gövde (Kuluçkalık)
  • Ballık
  • Örtü Tahtası
  • Kapak

 

Parçalar Hakkında ;

Dip tahtası bölümü genel olarak tek parçadan oluşmaktadır. Eğer tek parçadan yapılamıyor ise, parçaların birleşme noktalarında kesinlikle boşluk bırakılmamalıdır. Söz konusu olabilecek her türlü boşluk veya çatlak , kovan içerisinde bakteriler ve böcekler için yaşam alanı oluşturacaktır.

Güve Kelebeği de yumurtalarını bu boşluk/çatlaklara bırakmaktadır. Özet geçmek gerekirse bu etkenler kovanınıza olumsuz etkiler yaratabilir..

Gövde (Kuluçkalık) arıların temel yaşam noktasıdır. Kovana giriş kapısı (deliği) bu bölümde bulunmaktadır. Ana Arı da bu bölümde konumlanmaktadır. Yumurtlama işlemi de bu bölümde gerçekleşir. Kovan gövdesine sığamayan arılar, mevsim koşullarına göre üst katlara çıkmaya başlar.

Koloniler özellikle Kış mevsimini bu bölümde geçirdiğinden, Kovan gövdesinin hava şartlarına dayanacak şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Örtü tahtası bölümünde sağlam bir bez veya parçalar haline bölünmüş çuval kullanabilirsiniz. Ülkemizdeki çoğu arıcı bu şekilde kullanım sağlamaktadır. Eğer seçiminizi bez parçasından yana yaparsanız avantajınıza olacaktır. Neden? Nasıl? Dediğinizi duyar gibiyiz 🙂 Bez parçaları hafif ve yumuşak dokulu olduğu için, kovan üzerindeki örtü açılırken herhangi bir ses/gürültü oluşmaz. Bu sebeple arıların kızmasına imkan vermemiş olursunuz..

Ayrıca yaz aylarında Kovan içi havalandırma konusunda da avantajı bulunmaktadır..

Yaz aylarında kovanı havalandırmanız için , kapak kısmında havalandırma delikleri olması gerekmektedir. Bu kapağın ve deliklerin, kovanı olumsuz hava şartlarından koruyacak şekilde yapılması da önemli bir husustur.

Eğer Kovan’ı hazır olarak satın almayı düşünüyorsanız ; mutlaka arıcılıkta tecrübe edinmiş firmalardan alışveriş yapmanızı öneriyoruz.

Arıcılık ile alakası olmayan, marangozlar tarafından yapılan kovanlarda birden çok teknik hata bulunmaktadır. Bu kovanları tercih etmemeniz yararınıza olacaktır.

🐝  İlginizi çekebilecek konularımız 🐝

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal Sağımı Nasıl Yapılır

Arılar Nasıl Bal Yapar ? Arılar Ne Kadar Hızlı Uçabilir

Kovan Kontrolü  Arıcılık Para Kazandırır Mı ? 2022 | Arı Antenleri | Arılar Mayın Arıyor

Arı Saldırısı – Arılar Neden Saldırır  Arıcılık ve Ruh Sağlığı

Arı Dansı – Arıların Yön Tarifi  Yer Çekimsiz Ortamda Bal Arıları

Yaz Aylarında Koloni Bakımı  Arıcılık Temel Bilgiler 1

Salgı Balı Arı Sütü  Apilarnil   Arı Zehiri  Polen  Bal Mumu  Bal

Arı Kuşları İle Mücadele Kraliçe Arı  Çiçek Balı Arı Alerjisi  ARICILIK MALZEMELERİ

Propolis  Arı Sokması  Kovan Çeşitleri  Arıcılık ve Arıcılığın Tarihçesi  Arıcılığa yeni mi başladınız?

Arıcılık Sözlüğü – Terimler ARI HASTALIKLARI Toros Arıcılık 

 

Leave a Comment