Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Arılar Nasıl Bal Yapar ?

Arı kovanlarının içerisinde üç çeşit arı bulunmaktadır.

 1- Kraliçe (Ana) arı

 2- İşçi arı

 3- Erkek arı

Kraliçe arılar 3-5 sene yaşamaktadırlar. Tek görevleri yumurtlamaktır. 15-20 arı ile birden çiftleşerek , yüzlerce yumurta yapmaktadırlar. Çiftleşmeden sonra erkek arılar ölmektedir. Kraliçe arılar kızlı erkekli yumurtlar. Kızlardan biri kraliçe arı olurken, erkeklerden bir kısmı erkek arı sınıfında kraliçe arıyı döller. Kalan kısım ise işçi arı olur.

Arılar nasıl bal yapar

İşçi Arılar İçeride ve Dışarıda Sürekli Çalışırlar

Bir işçi arı, günlük yaklaşık 12 saat boyunca çiçeklerden nektar toplar. Bir kilo bal için arılar yaklaşık 5 milyon çiçeği ziyaret ederler. İşçi arılar üç ay kovan içerisinde, üç ay ise kovan dışında olmak üzere toplam altı ay çalışırlar. İşçi arılar ömrü boyunca sadece bir çay kaşığının 12’de 1’i kadar bal yapabilirler.

Koklama ve hissetme duyuları çok gelişmiş olan arılar, çiçekleri gezerken bu duyularını kullanır. Bu yetenekleri sayesinde, çiçeklerin en lezzetli nektarlarını toplarlar.

Gerçek Bal Nasıl Üretilir?

Arılar, çiçeklerden nektar toplayarak bal yapar. Nektar toplama işlemi esnasında aynı zamanda polenleme işlemini gerçekleştirerek çiçeklerin canlı kalmasında önemli rol oynar. Mükemmel yaratılışa sahip bu mucizevi böcekler, iki midelidir. Midenin birinde, özel bir enzimle nektarı karıştırarak bal yapar. Diğer midesiyle de yaşamını devam ettirir.

bal

Bal Üretimi Devam Ediyor

Arılar, nektarı ‘bal midesinde’ topladıktan sonra bal üretimi devam eder. Yani çiçekten nektar alma işlemi yetmemektedir. Bu aşamadan sonra dışarıda nektar toplama görevini üstlenen arı, nektarı kovanın içinde çalışan arılara nakleder. Petek görevlisi bu arı, gelen bu nektarı bal mumu peteğe aktarır. Petek dolana kadar işlem bu şekilde devam eder.

Arıların çalışma mekanizması da bilim dünyasının ilgisini çekmiştir. Kraliçe arı ve işçi arı, kendilerine verilen görevi eksiksiz bir biçimde yerine getirmektedir.

Arılar sadece peteklere bal yapmaz. Ağaç kavuklarına, kayalıkların içine ve kuytu yerlere bal yaparlar. Bal yapmadan önce, yuvanın her yerini polen, yani bal mumu ile sıvarlar. Bu sıvama işlemi ile yaşadıkları alanı izole etmiş olurlar.

Arılar nasıl bal yapar ?

ari petegi

Petekteki Enzimin Bal Oluşu

Dışarıdan gelen arının midesinde enzimle karıştırdığı nektarı alan kovan içindeki arılar, yelpaze yaparak petekteki balı kurutur. Bu şekilde petekteki balın su miktarı azalır ve ortaya nefis bir tat çıkar. Bu işlem esnasında % 83 olan su miktarı yaklaşık olarak % 16’lara düşer. İşlem bittikten sonra arılar bal mumu ile peteğin yüzeyini kapatarak işlemi bitirirler.

 

🐝  İlginizi çekebilecek konularımız 🐝

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal Sağımı Nasıl Yapılır

Arılar Nasıl Bal Yapar ? Arılar Ne Kadar Hızlı Uçabilir

Kovan Kontrolü  Arıcılık Para Kazandırır Mı ? 2022 | Arı Antenleri | Arılar Mayın Arıyor

Arı Saldırısı – Arılar Neden Saldırır  Arıcılık ve Ruh Sağlığı

Arı Dansı – Arıların Yön Tarifi  Yer Çekimsiz Ortamda Bal Arıları

Yaz Aylarında Koloni Bakımı  Arıcılık Temel Bilgiler 1

Salgı Balı Arı Sütü  Apilarnil   Arı Zehiri  Polen  Bal Mumu  Bal

Arı Kuşları İle Mücadele Kraliçe Arı  Çiçek Balı Arı Alerjisi  ARICILIK MALZEMELERİ

Propolis  Arı Sokması  Kovan Çeşitleri  Arıcılık ve Arıcılığın Tarihçesi  Arıcılığa yeni mi başladınız?

Arıcılık Sözlüğü – Terimler ARI HASTALIKLARI Toros Arıcılık 

 

bal

arılar nasıl bal yapar ?

Leave a Comment