Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ana Arı Verme Yöntemleri

Ana Arı Verme Yöntemleri
Ana Arı Verme Yöntemleri

Ana Arı Verme Yöntemleri – Bu yazımızda Ana Arı Verme Şekilleri konusunu anlatacağız. Öncelikle ana arı vereceğimiz kolonilerde ana arı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir. Bu kontroller sonrası kolonide ana arı yoksa, petek gözlerinde günlük yumurta olup olmadığına bakılarak ana arı kontrolü yapılmış olur. Eğer  yumurta yoksa bilin ki ana arı da yoktur.

Ana arı vereceğiniz kovanın ortalama 3-4-5 çerçeveli olması önerilir. Çünkü çerçeve sayısı ne kadar düşük olursa ana arı kabulü o kadar yüksek olacaktır. Güçlü arı kovanlarında ana arı kokusu birden gitmediği için ana arıyı kolay rahat kabul etmemektedirler. Zayıf arı kovanların her zaman ana arı kabulü daha kolay olur.

Taksim yapmış olduğumuz kovan 2-3 gün ana arısız olarak kalabilir ve ana arı olmadığını hissettiği zaman yeni vereceğimiz ana arıyı daha kabul edecektir. Veya ana arısını değiştireceğiniz kovanın ana arısını 2 gün önceden ya öldürün veya o kovandan ana arıyı alın ki yeni vereceğiniz ana arıyı kabul etmeleri kolay olsun. Arı kovanı, kovan arasında ana arının yokluğunu hissettiği zaman yeni anayı derhal kabul eder. Kovan içinde ana arının yokluğunu hissetmesi 1 gün ila 3 gün arasında değişebilir.

Yeni satın aldığımız ana arıyı, ana arıyı vereceğimiz kovandaki iki çerçevenin arasına almış olduğumuz şekilde koyarız. Kek bölümünü falan açmayınız. 1 gün sonra ana arı kafesinin kek kısmında bulunan yerini açacağız arılar keki yiyerek içerideki ana arıyı kendileri çıkaracaktır. Ana arıyı olduğu şekilde kafesten çıkarmaya çalışmayın. Aynı zamanda ana arı kafesi ile gelen ana arının yanında işçi arılar olur onları öldürmenize yada dışarıya  atmanıza gerek kalmamıştır .Diğer kovandaki arılar onları memnuniyetle kabul edeceklerdir. 1 gün sonrasında kek kısmını açıp bıraktıktan sonrasında kovanı sürekli açıp durmayacağız.3-4 gün sonrasında gelip kovana bakabiliriz ve muhtemelen ana arı çerçeveler üzerinden dolaşıyor olacaktır.

Ana arıyı kovana kabul ettirirken asla şerbet ve şurup vermeyin. Kek verebilirsiniz.

Ana Arı Verme Yöntemleri

 

🐝  İlginizi çekebilecek konularımız 🐝

Arıcılık Öğrenmek İstiyorum

Arıcılık Belgesi – Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır ?

2022 Bal Fiyatları

Karakovan Balı Nedir ? Oğul Arı Nedir ? -35 Dereceye Dayanıklı Kafkas Arısı Arılar Neden Kanat Çırpar ?

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal Sağımı Nasıl Yapılır

Arılar Nasıl Bal Yapar ? Arılar Ne Kadar Hızlı Uçabilir

Kovan Kontrolü  Arıcılık Para Kazandırır Mı ? 2022 | Arı Antenleri | Arılar Mayın Arıyor

Arı Saldırısı – Arılar Neden Saldırır  Arıcılık ve Ruh Sağlığı

Arı Dansı – Arıların Yön Tarifi  Yer Çekimsiz Ortamda Bal Arıları

Yaz Aylarında Koloni Bakımı  Arıcılık Temel Bilgiler 1 Kamp

Salgı Balı Arı Sütü  Apilarnil   Arı Zehiri  Polen  Bal Mumu  Bal

Arı Kuşları İle Mücadele Kraliçe Arı  Çiçek Balı Arı Alerjisi  ARICILIK MALZEMELERİ

Propolis  Arı Sokması  Kovan Çeşitleri  Arıcılık ve Arıcılığın Tarihçesi  Arıcılığa yeni mi başladınız?

Arıcılık Sözlüğü – Terimler ARI HASTALIKLARI Toros Arıcılık 

 

Leave a Comment