Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

-35 Dereceye Dayanıklı Kafkas Arısı

Kafkas Arısı

Kafkas arısıdağ arısı veya Kafkas bal arısı (Apis mellifera caucasia, veya yaygın olarak yanlış yazılan şekliyle caucasica) bal arısının alt türüdür.

Kafkas arısı, Orta Kafkasya’nın yüksek vadilerinde ortaya çıkmıştır. Gürcistan alttürün ana vatanı olsa da, Kafkas arısı Türkiye‘nin doğusu, Ermenistan ve Azerbaycan’da da görülmektedir.

Kafkas Arısı

Özellikleri

Tür, şekil ve boyut olarak A. m. carnica’ya benzemektedir. Kafkas arısının kitin rengi siyahtır ve bazen kahverengi lekeler de görülmektedir. Türün tüy rengi ise kurşun-grisidir. Dil uzunluğu 7.2 milimetre kadar uzun olabilir. Arıların ağırlığı 70 ile 80 miligram arasında değişmektedir. Kraliçe arı günlük 1100 ila 1500 arası yumurta yumurtlayabilir. Diğer arı türlerine kıyasla uysal ve daha az sokucudur. Yiyecek toplama konusunda başarılı olan Kafkas arıları, yeni yiyecek kaynağı bulma konusunda başarısızdır. Diğer arı türlerine kıyasla daha fazla bal yapan Kafkas arıları, yağmacılığa eğilimlidir. Ortalama bir Kafkas arısı kolonisi %13 oğul vermektedir.

Kafkas Arısı

Dünya üzerinde yayılımı

İlk kez 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilen Kafkas arısı, ABD’li arıcıların arıcılığa olan ilgisini arttırdı. Frank Benton, 1905’teki Gürcistan gezisinden sonra bal arılarının ABD’ye ithalatını destekledi.

1921’de Kızıl Ordu’nun Gürcistan’ı işgal etmesiyle Kafkas arılarının ihracatı durduruldu. Alt türler, Sovyet böcek bilimciler tarafından incelenip yetiştirildi. Kafkas arılarının saflığının bozulacağı konusunda endişeleri olan Sovyet yetkililer, özel izin olmaksızın arının her türlü ihracatını yasakladı.

Uluslararası ihracat 1969’da yeniden başladı. Türü “Altın Arı” olarak tanıtan bir İngiliz gazetesi, Sovyetler Birliği’nin gri dağ arısını dünyanın en iyi arısı olarak seçmiş ve altın madalya ile ödüllenmiştir. Endüstriye etkisi ile ayırt edilebilen Gri Kafkas arısı, yağmur yağarken bile bal toplayabilmesiyle bilinmekteydi. Sunday Mirror ‘un 1 Haziran 1969’daki haberine göre, Kafkas arısına olan yoğun taleple beraber 200.000 arı yurtdışına gönderildi.

Kaynakça :

The Hive and the Honeybee Chapter 11 “Arı ırkları” Prof. Friedrich Ruttner, Dadant, 1975

 

🐝  İlginizi çekebilecek konularımız 🐝

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Arılar Neden Kanat Çırpar ?  Arılar Neden Sakal Yapar

 

Bal Sağımı Nasıl Yapılır Nasonov Feromonu Arılar Nasıl Bal Yapar ? Arılar Ne Kadar Hızlı Uçabilir

Kovan Kontrolü  Arıcılık Para Kazandırır Mı ? 2022 | Arı Antenleri | Arılar Mayın Arıyor

Arı Saldırısı – Arılar Neden Saldırır  Arıcılık ve Ruh Sağlığı

Arı Dansı – Arıların Yön Tarifi  Yer Çekimsiz Ortamda Bal Arıları

Yaz Aylarında Koloni Bakımı  Arıcılık Temel Bilgiler 1

Salgı Balı Arı Sütü  Apilarnil   Arı Zehiri  Polen  Bal Mumu  Bal

Arı Kuşları İle Mücadele Kraliçe Arı  Çiçek Balı Arı Alerjisi  ARICILIK MALZEMELERİ

Propolis  Arı Sokması  Kovan Çeşitleri  Arıcılık ve Arıcılığın Tarihçesi  Arıcılığa yeni mi başladınız?

Arıcılık Sözlüğü – Terimler ARI HASTALIKLARI Toros Arıcılık 

 

Leave a Comment