Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2022 Bal Fiyatları

2022 Bal Fiyatları

2022 bal fiyatları

🐝  2022 Bal Fiyatları – Artık sezon bitmek üzere ve her ne kadar arı ve arıcılığı sevsek de emeğimizin karşılığını almayı istiyoruz. Her şey de olduğu gibi arıcılık masrafları her kalem de geçen yıla oranla 4 katı arttı. 2022 Yılında geldiğimiz duruma bakarsak; Arıcıların en temel harcamalarından olan mazot %300, şeker %400, sarf malzeme %150, makine/takım %200, işçilik vs. harcamalar %250 oranında artış göstermiştir.

Bu temel harcamaların karşısında sektörün üretici kesimi çıkmaza girmiştir.  Keşke arıcıların imkânı olsa da bal fiyatları geçen yıla oranla artmasa insanımız da balını bol bol yese. 2021 yılında gezgin bir arıcının yakıt masrafı 10 bin TL ise 2022 yılında 4 katı fiyatlara eş değer. Arıcılar gece – gündüz yağmur – çamur demeden arının peşinde çalışan insanlar mağdur olmayacak şekilde makul fiyatlara satılmalıdır. 2022 yılında Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği (TAB) Genel Başkanı Ziya Şahin artan maliyetlere oranla toptan bal fiyatlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Kalem kalem piyasa fiyatlarını açıklamadan önce TAB fiyatlarını görelim;

  • 26 Kg 1 teneke yayla balı 1800 TL (Toptan)
  • 26 Kg 1 teneke kültür bitkisi (Ayçiçek – Pamuk) 1600 TL (Toptan)

Artan harcamalar karşısında açıklanan rakamlar gerçekten arıcıları üzecek cinsten.

Tabi ki herkes toptan satmak zorunda değil. Arıcı kendi piyasasını oluşturup çevresini kullanarak çok güzel fiyatlara balını satabilir. Bu yöntem 5 – 10 ton bal üreten arıcılar için zor bir yöntem.

🐝  Gelelim 2022 yılı bal fiyatlarına ve güncel rakamlara;

(Yazacağımız fiyatlar 2022 bal fiyatlarıdır. Güncel facebook gruplarından ve birebir arıcılarla yapılan görüşme sonucu balın cinsine göre belirlenen rakamlardır. Piyasada aşağı veya yukarı olabilir. Piyasada şeker fiyatının bile altında satış yapanlar değerlendirme dışıdır.)

Sizlerde yazının sonunda yorum kısmında bulunan boşluklara bölgenizi ve bilgilerinizi girerek kendi belirlediğiniz bal fiyatlarını yazıp dilerseniz numaranızı da yazarak hakiki bala ulaşmak isteyen insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Süzme Bal (Çiçek): 200 TL

🐝 Arılar doğadaki çiçeklerden topladığı nektarı bir takım işlemden geçirdikten sonra ördükleri petek gözlerine doldurur ve sırlar. Arıcıların hasat zamanı gelince merkezkaç (Bal sağım makinesi) yöntemiyle bu balı peteklerden ayırarak elde ettiği bala denir.

bal sağımı nasıl yapılır

Petekli Bal (Çiçek): 250 TL

🐝 Hasat zamanı direkt olarak kovandan alınıp muhafaza altına alınarak satışa hazır hale getirilen bala denir. Bal alacağınız kişinin güvenilir olmasına dikkat ediniz.

petek bal

Kestane Balı: 400 TL

🐝 Kestane ağaçlarının bol olduğu ülkemizin kuzey kesimlerinde sahil boyunca üretimi yapılan baldır. Fiyatları kestane yoğunluğunun bolluğuna göre değişkenlik gösterir. Saf kestane balı acıdır. Çiçek karışımlı ballar daha tatlıdır.

kestane balı

Karakovan Balı: 350 TL

🐝 Karakovan Balı adından geldiği üzere karakovanda üretilen bal değildir. Karakovan tabiri bir benzetmedir, balın doğal oluşunu simgelemek için kullanılan baldır. Aslında diğer ballardan hiçbir farkı yoktur. Bu balın diğer petekli ballardan temel farkı arının bal depolayacağı peteği kendisinin örmesidir. Normalde arıcı arıya kolaylık ve rekolte düşüşü olamaması için (Çünkü arılar petek örerken çok bal yerler.) A4 kâğıdı boyutlarında ikame petek verirler.

2022 bal fiyatları

🐝 Bu ballara ek olarak narenciye balı, geven balı, Ayçiçek balı, vb. ballarda aşağı yukarı bu fiyatlardadır. Bal üreticiden alınır düsturuyla hareket etmenizi önerir ve gerçekten tanıdığınız kişilik olarak güvendiğiniz bir arıcınız varsa bu fiyatları vermekten korkmayınız.2022 Bal Fiyatları

Her ne kadar arı ve arıcının emeğinin karşılığının ödenmesinin çok zor olacağının bilinciyle 2022 yılı bal fiyatları bu düzlemdedir. 2022 Bal Fiyatları

 

🐝  İlginizi çekebilecek konularımız 🐝

Karakovan Balı Nedir ? Oğul Arı Nedir ? -35 Dereceye Dayanıklı Kafkas Arısı Arılar Neden Kanat Çırpar ?

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal Sağımı Nasıl Yapılır

Arılar Nasıl Bal Yapar ? Arılar Ne Kadar Hızlı Uçabilir

Kovan Kontrolü  Arıcılık Para Kazandırır Mı ? 2022 | Arı Antenleri | Arılar Mayın Arıyor

Arı Saldırısı – Arılar Neden Saldırır  Arıcılık ve Ruh Sağlığı

Arı Dansı – Arıların Yön Tarifi  Yer Çekimsiz Ortamda Bal Arıları

Yaz Aylarında Koloni Bakımı  Arıcılık Temel Bilgiler 1 Kamp

Salgı Balı Arı Sütü  Apilarnil   Arı Zehiri  Polen  Bal Mumu  Bal

Arı Kuşları İle Mücadele Kraliçe Arı  Çiçek Balı Arı Alerjisi  ARICILIK MALZEMELERİ

Propolis  Arı Sokması  Kovan Çeşitleri  Arıcılık ve Arıcılığın Tarihçesi  Arıcılığa yeni mi başladınız?

Arıcılık Sözlüğü – Terimler ARI HASTALIKLARI Toros Arıcılık 

 

Leave a Comment